İstanbul (3 günlük) 15  ºC /  7  ºC  
English
yenibir.com
Genç Hürriyetim
Agora
Gündem
Politika
Avrupa Birliği
Dünya
Ekonomi
Spor
Yaşam
Teknonet
Tüm Haberler
Yazarlar
Kültür Sanat
Magazin
Gezi
Özel Dosyalar
Hava Durumu
Astronet
Televizyon
HÜRRİYET EKLER
Bilim
e.yaşam
Otoyaşam
Seyahat
Pazar
Cumartesi
Cuma
Kelebek
Mobil Hürriyetim
Arşiv Arama
ArşiviM
Bize Ulaşın
Reklam
Cuma
19.11.2004
Türkiye’nin en iyi türkü barları
 

Türkü barlar son 10 yıldır öyle tutuldu ki, artık Türklerin yoğun yaşadığı Avrupa kentlerinde bile çok sayıda türkü bar var. Canlı müzik, bu mekanların olmazsa olmazı. Hemen hepsinin küçük de olsa, halay çekilecek bir pisti var ki burası gecenin ilerleyen saatlerinde düğün yapılan bir köy meydanına dönüşüyor.

Bu yüzden komşu olmak isteyeceğiniz en son mekan bir türkü bar olabilir, çünkü içinde davul çalınan barlar bile var. Buranın müdavimleri mekanın olduğu kadar, orada sahne alan grupların da müşterisi. En sevdikleri müzisyenlerin çıktığı geceler gidiyorlar. Türkü barların fiyatları diğer barlara göre daha düşük. Hemen hepsinin çoban kavurması var. Çoğunluğu salaş ve nedense ille de o kısa taburelerde oturuyorsunuz. Türkü barlar gece hayatı lügatimize yeni bir terim daha ekledi: ‘Tanımadık damsız’. Yanında hanım olmadan gelen tanımadıkları müşteriyi almıyorlar. İşte Türkiye’nin en iyi türkü barları.

EN İYİ 10

1. Mektup - İSTANBUL

2. Pir Sultan Abdal Lokali - DİYARBAKIR

3. Öykü Türküevi - ADANA

4. Yağmur Bar - İSTANBUL

5. Türkü Denizi - İSTANBUL

6. Nektar Bar - İZMİR

7. Adres Bar - ANKARA

8. Bedaliza - İSTANBUL

9. Türkü Kafe Bar - KARABÜK

10. Asım’ın Yeri - NEVŞEHİR


MEKTUP BAR

Rezervasyonsuz gitmeyin

Altı yıldır Erdal Yıldız tarafından işletiliyor. Mekan öğle 12.00’den sabah 04.00’e kadar açık. Çarşambaları Onur Şan, cuma ve cumartesileri Taylan Özgür Ölmez sahne alıyor. Fiks mönü yok, bir kadeh rakı 6, bir bardak bira 4.5 milyon lira. Ünlü müdavimleri arasında Kadir İnanır, Ebru Destan, Tuğba Özay gibi isimler var. Rezervasyon gerekiyor, tanımadık damsızlar alınmıyor. Diğer bütün türkü barlar gibi çoban kavurmada iddialılar. İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak, No: 26, Beyoğlu, İstanbul. Tel: (212) 251 07 40.

PİR SULTAN ABDAL LOKALİ

Türkiye’nin tüm türküleri

Diyarbakır’da bir yıl önce İbrahim Güzelgül’ün açtığı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Lokali’nin müşterileri genelikle bürokratlar, akademisyenler ve türkü dostlarından oluşuyor. Haftanın her günü canlı müzik var. Sadece Türk Halk Müziği eserleri seslendiriliyor. Diyarbakır’ın yerel grupları sahneye çıkıyor. Her gün 12.00-24.00 arası açık. Türkiye’nin tüm yörelerinden türküler çalınıp söyleniyor. Bir kadeh rakı 4 milyon 500 bin, bir bardak bira 3 milyon lira. İçkiyle birlikte ara sıcaklar ve mezeler servis ediliyor. Cuma ve cumartesi günleri rezervasyon gerekiyor. Lise Sok. No: 3/A, Yenişehir, Diyarbakır. Tel: (412) 223 04 01.

ÖYKÜ TÜRKÜEVİ

Halay çekerek stres atıyorlar

Beş yıldır hizmet veriyor. Mekan, 250 metrekarelik bir bodrum katta bulunuyor. Öykü adını taşıyan 6 kişilik müzik grubu haftanın her günü canlı müzik yapıyor. 12.00- 03.00 arası açık. Müşteriler, barın 15 metrekarelik pistinde halaylar ve oyun havaları eşliğinde gönüllerince eğleniyorlar. Evrensel ve ülke olarak kutlanan günlere özel kutlamalar da yapılıyor. Barda zaman zaman ünlü türkücüler de sahne alıyor. İşletme sahibi Ali Yalçın Gürbüz. Fiyatlar oldukça uygun. Sıcak ve ızgara türü yemeklerin verildiği barda salata dahil tüm yemek çeşitleri 4 milyon 500 bin lira, bira 2 milyon 750 bin, rakı 4 milyon 500 bin, ithal içkiler 8-10 milyon lira arasında. Şarap kadehi 5 milyon lira, meyve, soğuk meze ve çerez fiyatları ise 3 milyon lira. Yeni Baraj Mahallesi İller Bankası Kavşağı. Tel: (322) 234 34 59.

YAĞMUR BAR

Tanımadık damsız giremiyor

Öğle ve akşam müzik yapan gruplar 15.00-20.00 ile 21.00-02.00 arasında sahne alıyor. Haftasonları Hüseyin Kıran, salı günleri Yeninur Ada çıkıyor. İki yıllık mekanın sahibi Muhittin Bakan. İsteyenler için 25 milyon lira fiks mönü var, bir kadeh rakı 5, bir bardak bira 4 milyon lira. Ünlü müdavimleri arasında Onur Akın, Haluk Levent gibi isimler var. Rezervasyon şart, tanımadıkları damsız müşteri giremiyor. Çoban kavurma mutlaka denenmeli. Kennedy Caddesi, No:5, Sahilyolu Bakırköy, İstanbul. Tel: (212) 542 76 76.

TÜRKÜ DENİZİ

Sac kavurmayı deneyin

Sabah 11.00’de açılan Türkü Denizi, gece 02.00’de kapanıyor. Çarşambaları Emirim, cumaları Grup Çiçek ve cumartesileri Erdal Bayraktaroğlu sahne alıyor. Sahibi Özgür Kaya mekanı 4 yıldır işletiyor. Fiks mönü 35 milyon lira, bir kadeh rakı 6, bir bardak bira 4 milyon lira. Ünlü müdavimleri arasında Kıvırcık Ali, Suavi gibi isimler var. Haftasonları rezervasyon gerekiyor. Sac kavurma mutlaka denenmeli. İncirli Caddesi No: 58, Bakırköy, İstanbul. Tel: (212) 572 83 69.

NEKTAR BAR

İzmir’in buluşma noktası

Sahipleri Kamil Gülşen ve Mehmet Öncel. Alsancak’ta 14 yılı geride bırakan mekan şiir dinletileri, perşembe söyleşileri, türkü geceleri, çingene gecelerinin yanı sıra yazarlar, şair, yönetmen ve oyuncuların buluşma noktası. Su’ya Türkü, Vip, Mavi Ezgi, Quartet Q, Grup Laçin, Grups Motif, No Name, Grup Mavi, Haluk Özkan, Mustafa Duyar, Aladdin Us, Günberi, Sevda Türküsü, Doğuyorum, Meral-Bülent ikilisi, Grup Nostalji, Papaz Karası, Grup Çare, Grup Yare, Boyalı Kuş, Symirna, Grup Çizgi, Grup Ada, Şinasi Kula ve Umuda Ezgi gibi müzisyen ve topluluklarla çalışıyorlar. Cumhuriyet Bulvarı No: 258/A Alsancak - İzmir. Tel: (232) 464 20 10.

ADRES BAR

Grup Çığ sahne alıyor

Kızılay’da 25’e yakın türkü bar bulunuyor. Adres Bar bunların en eskilerinden. İşletme sahibi Kemal Yıldırım tarafından 1995 yılında açıldı. Mekanın ismi ise ‘herkesin adresi olsun’ anlayışından yola çıkılarak konulmuş. 350 kişilik geniş bir alana sahip. Her hafta üç grup sahne alıyor. İçlerinden en önemlisi ise türküseverlerin yakından tanıdığı Grup Çığ. Çığ, burada çarşamba, cuma ve cumartesi günleri müzik yapıyor. Bu günlerde yer bulmak zor oluyor. Mekanda sahne alan diğer gruplar İris ile Rapsodi. İris, pazar ve salı, Rapsodi, pazartesi ve perşembe günleri çıkıyor. Adres bu grupların yanı sıra Erdal Erzincanlı, Sebahat Akkiraz, Onur Akın, Yavuz Bingöl ve Suavi gibi pek çok sanatçıya da ev sahipliği yapmış. Her gün 13.00 - 01.00 arası açık. Sakarya Caddesi Bayındır Sokak No:19/17 Kızılay, Ankara. Tel: (312) 431 91 04 - 430 81 51.

BEDALİZA

Müdavimi Kubat

Sabah 11.00’den ertesi sabah 05.00’e kadar açık. Çarşambaları Zülüf, cumaları Başkal ve cumartesileri Nazan Tuğrul sahne alıyor. Sahipleri Nazan Tuğrul ve Kemal Aydın, mekanı 5 yıldır işletiyor. Fiks mönü 40 milyon, bir kadeh rakı 6, bir bardak bira 5 milyon lira. Ünlü müdavimleri arasında Sümer Ezgü, Kubat, Balık Ayhan gibi isimler var. Sac kavurmanın yanı sıra acılı ezmede de iddialılar. İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak No: 22 Beyoğlu, İstanbul. Tel: (212) 244 18 45.

TÜRKÜ KAFE BAR

Her gün canlı müzik

Safranbolu’nun eski çarşı pazar meydanında 200 yıllık tarihi bir evin girişinde bulunan Türkü Bar’ın işletmecisi İbrahim Çoban, 3 yıldır konuklarını iyi bir ortamda ağırlıyor. İki kat ve 100 kişilik mekanda Türk Halk Müziği ile özgün müzik eserleri çalınıyor. 11.00 - 02.00 arası açık. Yerli ve yabancı, alkollü ve alkolsüz içki servisi yapılıyor. Her gün canlı müzik var.

Eski Çarşı Barlar Sokak No: 14/A, Safranbolu, Karabük. Tel: (370) 725 11 10.

ASIM’IN YERİ

Turistlerin gittiği türkü bar

Asım’ın Yeri Şarapevi Disco&Bar Kapadokya’da şarap kültürünü sunan en gözde mekanlardan biri. Sahibi ve işletmecisi 20 yıldır Asım Durusu. Alman, Fransız, İtalyan, İspanyol, Amerikalı, Avustralyalı ve Japon turistler büyük rağbet gösteriyor. Yerli müşteriler limitsiz yerli içki (Alkollü ve Alkolsüz), popcon  ve çerez için kişi başı 20 milyon ödüyor. Bu rakam acente ile gelenler ve gruplar için kişi başı 15 milyon lira. Canlı müzik var. Gece geç saatlere kadar saz, ud ve darbuka eşliğinde eğleniliyor. Müşterilerin istekleri doğrultusunda istenirse, dansöz de sahne alıyor. Clup Ürgüp arkası Esbelli Mah. Ürgüp, Nevşehir. Tel: (384) 341 28 67.fax: 3416827   www.asiminyeri.com.tr

Gurmelerden, müdavimlerinden ve müzisyenlerden oluşan büyük jüri seçti

Yaşar Aksoy - İzmirli araştırmacıyazar

Gülay - Müzisyen

Handan Aydın - Türkücü

Faruk Balıkçı - Diyarbakır DHA Bölge sorumlusu

Şerif Yenen - Rehberler Birliği Başkanı

Erol Altun - Adanalı gurme

Rojin - Türkücü

Haluk Levent - Türkü tutkunu Anadolu-rock müzisyeni

Hasan Saltık - Kalan Müzik’in sahibi

Celal Başlangıç - Türkübar müdavimi gazeteci 


arkadaşıma yolla arşivime ekle yazıcı için
En Beğendiğiniz 10 Haber
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim

Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
  Diğer Cuma Haberleri
Surlarda yürüyüş
Kadife Sokak’ta farklı bir mekán: Karga
Altıncı His’in yönetmeninden yeni korku filmi: Köy
Kış modasında ciddiyet: Ceket
Sadberk Hanım Müzesi’nde tarih kağıttan elbiselerle canlandı
Kaliteli, tasarımcı elinden çıkma ama ucuz IKEA
Kanat ATKAYA: Kabakulak
İhsan YILMAZ: Mürekkebi kurumadan
Sertab Erener Yeni Melek’te
İstanbul'da haftasonu 4 tur

Ana Sayfa | Son Dakika | Tüm haberler | Gündem | Politika | Dünya | Ekonomi | Spor | Yaşam | Bilim-Teknoloji | Yazarlar
Kültür Sanat | Magazin | Özel Dosyalar | Gezi | Piyasanet | Hava Durumu | Astronet | Televizyon
İnsan Kaynakları | Arşivim | Arama+Arşiv | Bize ulaşın | Yardım
© Copyright 2004 Hürriyet